Faranjit Neden Olur?

Faranjit Neden Olur?

Çoğu faranjite, soğuk algınlığı ve grip (influenza) gibi virüsler neden olur. Daha az yaygın olmakla birlikte, bakteriyel enfeksiyonlara bağlı da olabilir.

Faranjite neden olan viral hastalıklar şunlardır:

Grip (influenza)
Mononükleoz (mono)
Kızamık
Suçiçeği
Krup – Sert, havlama benzeri öksürükle karakterize bir çocuk hastalığı

Faranjite neden olan bakteriyel enfeksiyonlar ise şunlardır:

Streptococcus olarak bilinen bir bakterinin neden olduğu grup A streptokok
Boğmaca, son derece bulaşıcı bir solunum yolu enfeksiyonu
Difteri, sanayileşmiş ülkelerde nadir, gelişmekte olan ülkelerde daha sık görülen ciddi bir solunum yolu hastalığı

Faranjitin diğer nedenleri şunlardır:

Alerjiler. Hayvan tüyü, küf, toz ve polen alerjileri faranjite neden olabilirler. Sorun, burun akıntısı ile komplike olabilir.

Kuruluk. Özellikle kış aylarında, kuru hava ilk uyandığınızda kaşıntılı hissetmenize neden olabilir. Ayrıca ağzınızdan nefes almak – kronik burun tıkanıklığı – da kuru bir boğaza neden olabilir.

Tahriş ediciler. Hava kirliliği, faranjite neden olabilir. Ayrıca tütün dumanı da kronik faranjite neden olabilir. Tütün çiğnemek, alkol ve baharatlı gıdalar da boğazınızı tahriş edebilirler.

Kas gerilmesi. Aynı kol veya bacak kaslarınız gibi boğaz kaslarınız da zorlanır. Spor müsabakası gibi gürültülü ortamlarda birisiyle konuşmaya çalışmak ya da dinlenmeden uzun süre konuşmak faranjite ve ses kısıklığına neden olabilir.

Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH). GÖRH, mide asidinin veya diğer içeriklerin yemek borusuna (özofagus) geri gittiği bir sindirim sistemi hastalığıdır. Bu durumda diğer belirtiler, mide yanması, ses kısıklığı ve boğazda bir yumru hissini içerebilir.

HIV enfeksiyonu. Bazen, HIV ile enfekte olduktan kısa bir süre sonra faranjit ve diğer grip benzeri belirtiler görülebilir. Aynı zamanda, HIV-pozitif bir kişide, ikincil enfeksiyon nedeniyle kronik veya tekrarlayan faranjit olabilir. Oral pamukçuk adı verilen bir mantar enfeksiyonu ve sitomegalovirüs adı verilen yaygın bir viral enfeksiyon, bağışıklık sistemi baskılı olan kişilerde çok ciddi olabilir.

Tümörler. Boğaz, dil veya ses kutusundaki (larinks) kanserli tümörler, faranjite neden olabilirler. Bu durumda diğer belirtiler veya semptomlar, ses kısıklığı, yutma güçlüğü, gürültülü solunum, boyunda bir yumru ve tükürük veya balgamda kan içerebilir.

Nadiren, boğazdaki bir apse de faranjite neden olabilir. Faranjitin bir diğer ender nedeni de nefes borusunu kapsayan küçük kıkırdağın, hava akımını (epiglottit) engellemesidir. Her iki neden de hava yolunu engelleyerek acil bir tıbbi durum yaratabilirler.